Через зростання цін українці все частіше виходять з магазину з порожніми візками

Знецінення гривні розтрощило роздрібні продажі.

У вересні обсяги роздрібних продажів оновили антирекорд останніх років, спустившись до рівня початку 2010 р. Оборот роздрібної торгівлі за січень-вересень 2014 р. скоротився на 5,3% у порівнянних цінах у порівнянні з цим же періодом 2013 р. Але в грошовому вираженні товарообіг зріс більш ніж на 13 млрд грн, досягнувши 651,2 млрд грн. Це відбулося за рахунок інфляції, яка з початку року вже розігналася до 16,2%.

Вільне падіння

Держстат фіксує спад роздрібних продажів вже третій місяць. Останній раз високі темпи скорочення роздробу були ще в 2009 р., коли товарообіг знизився на 16,6%. Після цього максимальний спад товарообігу досягав не більше 4,7% і з середини 2010 р. перейшов до зростання.

Зараз спад продажів головним чином викликаний ситуацією в Донбасі. У Донецькій і Луганській областях за дев'ять місяців він досяг 19,9% і 35% відповідно. Регіон відчуває проблеми з виплатами зарплат, так і пенсій у деяких районах зони проведення АТО. Правда, роздрібний товарообіг знизився не тільки в Донбасі. Помітне падіння споживання також спостерігається у Волинській, Одеській, Миколаївській областях та в Києві.

Девальвація нацвалюти стала одним з основних чинників падіння споживчого попиту. З початку року офіційний курс гривні по відношенню до долара опустився більш ніж на 60%. До того ж, поки немає явних факторів, що сприяють відновленню споживчого попиту. Насамперед, зважаючи на відсутність передумов для зростання доходів громадян.

Не той настрій

Українці так само песимістичні щодо змін свого добробуту і розвитку економіки країни протягом найближчого року. Правда, різкого погіршення споживчих настроїв не сталося. Перш за все, через деескалації ситуації в Донбасі. «При цьому економічний спад, нестабільність на валютному ринку та в банківській системі надалі негативно впливали на очікування громадян».

Серед факторів, що заважають громадянам здійснювати покупки, експерти відзначають побоювання щодо можливого зростання безробіття. Минулого місяця індекс можливої динаміки безробіття, випередив серпневі показники. Крім того, посилюється песимізм українців щодо курсу гривні протягом найближчих трьох місяців.

Разом з оборотом роздрібної торгівлі падає і споживання. Про це, зокрема, ще навесні попереджав Міжнародний валютний фонд. За прогнозами МВФ, в нинішньому році споживання скоротиться на 3,7% після зростання на 5,6% у 2013 р. Насамперед, це викликано подорожчанням комунальних послуг. Вже взимку українцям залишиться менше грошей на покупки, після того як доведеться платити за опалення за новими тарифами. В середньому по країні ця послуга подорожчала на 40%.

Previous post Україна програла Угорщині та Румунії важливі правки до закону про освіту. Чим це загрожує
Next post За минулу добу Чернігівські рятувальники 4 рази залучались до ліквідації пожеж та надання допомоги громадянам – Новини Чернігова та області

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *