Аквакультура сьогодні приваблює чимало підприємців. Технолог ТОВ «Вісмар аква» Любомир Гайдамака проаналізував 5 найпоширеніших помилок новачків у аквакультурі.
1. Хобі замість бізнесу. Якщо людині з дитинства подобається риба/креветка ‒ це ще не підстава для організації бізнесу, радше йдеться про хобі, зазначає Любомир Гайдамака в своїй колонці на Аgrotimes.
Хоча визнає, що й на хобі в аквакультурі можна заробити. «Наприклад, на вирощуванні елітних декоративних риб в умовах аквакультури, ‒ уточнює він. ‒ Та все ж якщо розглядати аквакультуру як підприємницьку діяльність, потрібно зрозуміти всі можливі підводні камені».
2. Відсутність проєкту. Інколи рециркуляційні аквакультурні системи (РАС) будують взагалі без проєктних розрахунків. Відомі випадки, коли люди вкладають сотні тисяч доларів у будівництво таких ферм, а потім закриваються, бо не можуть вийти на бажану рентабельність через помилки при будівництві та розрахунках, наголошує експерт.
Він радить не економити на розробленні техніко-економічного обґрунтування (ТЕО) та якісному проєктуванні ферми.
3. Байдуже, що вирощувати. Насправді виростити можна будь-що, будь-де і в будь-якій кількості. Але у підприємця стоїть питання виростити якнайдешевше, продати якнайдорожче й отримати максимальний прибуток. І більш-менш повну картину провадження господарської діяльності дасть ТЕО. Також важливо розуміти й ураховувати всі чинники, котрі можуть впливати на бізнес, зауважує Любомир Гайдамака.
4. Обсяги вирощування та періодичність постачання. Для підприємця важливо синхронізувати свої цикли вирощування під потреби клієнта (HoReCa, торговельних мереж тощо).
«На моїй пам’яті чимало випадків, коли людина за 6 місяців виростила 10 тонн африканського сома та просто не могла його реалізувати, бо раз на півроку ніхто не потребує таку кількість риби: її неможливо ані спожити, ані переробити», ‒ застерігає фахівець.
5. Некваліфікований персонал. Аквакультура ‒ надскладний технологічний процес, який неможливо автоматизувати на всі 100%. Тому частину роботи має виконувати кваліфікований і відповідальний персонал, підкреслює Любомир Гайдамака.
«В ідеалі вже на етапі проєктування доцільно залучати людей, які в подальшому працюватимуть із цими рішеннями та технологіями», ‒ радить він.
Як повідомлялося, на Черкащині жоден водний об’єкт не орендується для рибництва.