12 листопада 2024, 20:15
Міжнародний фестиваль документального кіно Мандрівний Docudays UA публічно відкрили у Черкасах, в арт-галереї «Склад № 5».
Це буде тиждень показів кращих стрічок світової та української документалістики, а також обговорень та дискусій з гостями та експертами в різних населених пунктах області — Черкасах, Чигирині, Каневі та Золотоноші.
Із закритими заходами фест буде представлено в підлітковому клубі в Черкасах, молодіжних просторах Христинівки та Драбівців, кіноклубах селища Чорнобай та села Вознесенське, філії Центру пробації в Черкаській області. Мандрівний Docudays UA цього року охоплює 15 областей України та триватиме з жовтня до кінця листопада.
Як наголосив головний регіональний координатор Мандрівного Docudays UA Юрій Чумак, центральною темою цьогорічного Міжнародного кінофестивалю документального кіно про права людини є тема війни. Її так і означили — «10 років триденної війни, яка триває три сторіччя», сфокусувавши увагу на питаннях історичної пам’яті, збереження та пошуку національної ідентичності.
— Ми відкриваємо подію, яка насправді стане вікном у світ, — сказав він. — Наш фестиваль — місце зустрічі з реальними історіями, важливими темами та неймовірними людьми. Docudays UA — більше, ніж фестиваль. Це простір, де документальне кіно стає інструментом для суспільних змін, пошуку правди та справедливості, активізації громадянської свідомості. Ми тут не для того, щоб тихенько подивитись та розійтись. Готуйтеся до вибухових емоцій та важливих питань.
Юрій Чумак також акцентував на тому, що 21-ий Мандрівний Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини вже понад 20 років привертає увагу до важливих соціальних та політичних тем — захист прав та свобод людини, подолання соціальної нерівності, збереження культурної спадщини, причини та наслідки воєн, екологічної кризи, відновлення справедливості у широкому контексті.
Для «Мандрівного» фестивалю з-поміж 62 фільмів із 34 країн світу в межах «Титульного» фестивалю обрали 5 документальних кінокартин. Це — «Київські файли» Вальтера Стокмана; «Чоботи в ґрунті, руки в землі» Кароліни Ускакович; «Дівчинка далеко від дому» від Аліси Коваленко та номінанта на премію «Оскар» Сімона Леренга Вільмонта; «Кіоск» Даніеля Стопа; «Порося Нельсон» Аннеке де Лінд ван Венгарден. До кінопоказів та дискусій після їхнього перегляду доєднаються офлайн та онлайн режисери і режисерки, представники творчих команд, а також реальні герої стрічок.
Черкаський глядач мав можливість подивитись один із представлених фільмів напередодні офіційного відкриття фестивалю в нашому регіоні.
Так, у черкаському просторі для жінок та дівчат, продемонстрували документальну стрічку «У сітях» режисера Барбора Халупова та Віта Клусака. А показ спільної роботи відомої української режисерки, нині військової, Аліси Коваленко та номінанта на премію «Оскар» Сімона Лерента Вільмонта «Дівчинка далеко від дому» збігся з датою офіційного відкриття фестивалю саме на Черкащині.
Це документальна кіноповідь про 13-річну киянку та спортсменку-гімнастку Настю. Здобувши перемогу на престижному чемпіонаті разом із командою з подруг та колежанок по спорту, дівчинка мусить з початком повномасштабного вторгнення і перших страшних вибухів у рідному Києві, виїхати до невідомої Німеччини.
Стрічка про емоції дитини, в якої відібрали її звичне життя, домівку, друзів та батьків. Про пошук себе та незламність душі, про безмежну любов маленької людини до своєї країни. І врешті про її повернення до дому та рідних. Через історію Насті глядач наново переживає й власні емоції, пов’язані з війною, та стає більш емпатичним до інших людей, що переживають те ж саме. Тобто, через єднання думок та відчуттів відбувається єднання самих людей, готових спільно долати труднощі війни.
На захід запросили регіональну координатору взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Черкаській області Людмилу Проценко. Вона зауважила, що подібні заходи потрібно проводити максимально часто. За її словами, звісно ж всі ми можемо подивитись представлені до уваги стрічки самостійно на фестивальних ресурсах. Проте важливим тут є саме спільне обговорення та дискусія, в якій учасники перегляду діляться своїми думками (часто суперечливими) щодо дотримання прав людини.
Усі фільми в межах фестивалю мають описові субтитри. У трьох із них також передбачена аудіо дескрипція — для відображення звукової та візуальної частин відео відповідно.
Тетяна Балякіна