Національний банк України сьогодні підвищить облікову ставку ще мінімум на 50 базисних пункти (б.п.) — до 7% річних, і це підвищення буде не останнім в цьому році. До такої думки схиляється більшість банкірів
«На цьому тижні Нацбанк підніме облікову ставку до 7%. Споживчі ціни зросли, а річна інфляція прискорилася до 8,5%, що значно вище цілі НБУ 5%. Тому, з високою ймовірністю, облікова ставка зросте з подальшим прогнозом зростання до 7,5%», — зазначив директор департаменту казначейства Ідея Банку Ярослав Кабін.
Головний економіст Креді Агріколь Банку Олександр Печерицин також очікує, що Нацбанк продовжить серію поступового підвищення ставки для протидії зростанню інфляції, підвищивши ставку на 50 б.п.
Голова правління Кредитвест банку Ігор Тихонов поділяє думку про підвищення ставки до 7% з метою стримування інфляції, вказуючи на обмеженість «простору для маневру» НБУ в частині підвищення облікової через посилення протиепідемічних обмежень і світової кон’юнктури.
«Рекордні ціни на метал і продовольство, висока вартість енергоресурсів значною мірою впливають на ціни, включені в розрахунок інфляції. У цьому контексті ефективність монетарних заходів НБУ сильно обмежена», — зазначає Тихонов.
Його думку поділяє директор департаменту казначейських послуг Укрексімбанку Антон Болдирєв.
«Мінекономіки прогнозував падіння ВВП до 3% в першому кварталі. Також ми бачимо, що економіка пристосувалася до обмежень, можна відзначити мінімальний вплив на експортні галузі, такі як металургія, агро. Але оскільки зараз більшість областей України знаходиться в червоній зоні, а вакцинація залишається повільною, ми вважаємо, що бізнесу і населенню буде необхідна підтримка», — зазначив він.
Експерт очікує, що НБУ може продовжити цикл підвищення ставок для того, щоб повернути інфляцію в цільовий діапазон (5% + -1 п. п).
«Ми очікуємо, що облікова ставка буде підвищена на 50 б.п. — до 7%. При цьому існує висока ймовірність того, що голоси розділяться, і кілька членів комітету монетарної політики проголосують за більше підвищення», — також прогнозує головний менеджер з макроекономічного аналізу Райффайзен банку Аваль Сергій Колодій.
Крім високої інфляції, основними факторами підвищення ставки Колодій назвав посилення геополітичних ризиків, викликаних агресивною політикою Росії, і очікування більш швидкого відновлення економіки розвинених країн в результаті успішної вакцинації.
Подібну думку висловив директор департаменту ризик-менеджменту Аккордбанка Микола Войтків, який також зазначив прискорення інфляції і прогнозує підвищення ставки до 7%.
Разом з тим деякі банкіри від Нацбанку очікують більш динамічного підвищення ставки. Зокрема, начальник аналітичного відділу Альфа Банку Олексій Блінов прогнозує підвищення ставки на 100 б.п. — до 7,5% річних.
У свою чергу директор департаменту стратегічного управління банку Південний Дмитро Чічкаленко допускає підвищення облікової ставки до 7−7,5% на цьому тижні і до 8% до кінця року.
Рішення про облікову ставку НБУ буде приймати на тлі прискорення інфляції. У березні споживчі ціни зросли на 1,7% щодо попереднього місяця, а річна інфляція прискорилася до 8,5% (у порівнянні з 7,5% в лютому).
Основний внесок в прискорення інфляції забезпечують паливо (12%), хліб (15%), соняшникова олія (49%), цукор (65%) і яйця (109%).