В літній період нас оточує велика кількість різноманітних комах. Більшість з них безневинні, але частина – небезпечні. Як вберегтися від укусів небезпечних комах, інформують фахівці Донецького обласного цетру контролю та профілактики хвороб.
«Значення для людини мають ужалення отруйних комах – ос, шершнів, бджіл, джмелів та ін.
Вражаюча дія виявляється під час укусу ранячим жалом комахи, яке з’єднане з отруйною залозою.
Отрута містить велику кількість біологічно активних сполук та розповсюджується в організмі людини через лімфатичну та кровоносну системи.
Токсичний ефект визначається ураженням нервової, дихальної, сердцево-судинної систем; ураження печінки та нирок також є звичайними для даної патології. У постраждалих спостерігаються алергічні реакції.
Отрута ос токсичніша за отруту бджіл, та ужалення ос супроводжується більш яскраво вираженою клінічною картиною. Загальна реакція на отруту – сильний свербіж, розвиток кропив’янки та набряку; в окремих випадках з’являється задишка, сухі хрипи у легенях. Виникаючі гострі циркуляторні порушення протікають за типом непритомності або анафілактичного шоку, що блискавично розвивається. При розвитку таких симптомів необхідно терміново звернутися до медичного закладу.
Переважна більшість нападів ос на людей буває спровокована самими постраждалими, які порушили цілісність гнізд🪺або опинилися в небезпечній близькості до гнізд під час робіт і відпочинку в лісі або в саду, чи на територіях, що примикають до них. Відзначаються такі випадки під час приготування та прийому їжі на природі.
Заходи індивідуальної профілактики спрямовані на зниження ризику небажаних контактів з перетинчастокрилими. Вони визначені тим, що необережна поведінка поблизу комах може спровокувати їхню захисну реакцію, а ряд харчових продуктів і напоїв, і навіть предмети одягу певних кольорів є привабливими для комах. Крім того, деякі хімічні речовини, які використовуються в косметиці та парфумерії, є аналогами компонентів феромонів, здатних спровокувати їх напад на людей.
Людям, які перебувають у місцях ймовірного гніздування або живлення ос, бджіл та інших перетинчастокрилих, що жалять, потрібно дотримуватися наступних правил:
не влаштовувати стоянки, пікніки на території, де виявлено гнізда або відмічено значну кількість літаючих ос, бджіл;
не намагатися самостійно звільнити обрану територію від робочих ос та гнізд, особливо у присутності дітей, вагітних жінок та людей похилого віку, найбільш чутливих до отрути ос;
не знищувати літаючих ос поблизу їх гнізд;
не робити різких рухів, відганяючи осу, бджолу;
не залишати відкритими продукти та напої, так як деякі з них привабливі для перетинчастокрилих;
дотримуватись обережності при приготуванні та вживанні їжі на відкритому повітрі, особливо солодких фруктів та ягід;
не носити в місцях ймовірного гніздування ос одяг яскравих і світлих відтінків, особливо жовтого кольору, найбільш привабливого для ос, не користуватися косметикою, що різко пахне, і парфумерією;
пам’ятати, що деякі види ос, джмелів роблять гнізда в землі, тому ходити босоніж по траві небезпечно, можна випадково наступити на комаху;
у сезон найбільшої активності комах необхідно засітчувати вікна та кватирки дрібною сіткою;
при роботі в саду або городі краще мати одяг з довгими рукавами з щільної тканини та взуття на щільній підошві. Обов’язковий головний убір, що закриває волосся, оскільки оси часто заплутуються в них, а укуси в ділянку голови та шиї найбільш небезпечні;
особам, які страждають на алергію, необхідно уникати місць можливого скупчення ос, бджіл, і постійно мати при собі набір антигістамінних препаратів, рекомендованих лікарем».